Jaki rodzaj strony dla Twojego biznesu: Landing Page / Regularna Strona / Portal Internetowy / Sklep internetowy
Twoja marka potrzebuje strony internetowej. To nie było pytanie :)
W dzisiejszych czasach ciężko nam sobie wyobrazić markę, której nazwy wpisanie w Google nie da nam żadnych wyników, prawda? Cóż, takie marki zapewne wciąż istnieją, ale z pewnością nie cieszą się zaufaniem ani dużą grupą klientów. Dlatego właśnie tak istotne dziś jest posiadanie własnej strony internetowej dla swojej marki. Jest ona absolutną podstawą do tego, abyśmy mogli być odnalezieni, aby klienci mogli nas poznać i nam zaufać.
Jesteśmy specjalistami w dziedzinie projektowania, wdrażania i obsługiwania stron internetowych, ale mamy świadomość tego, że wciąż wielu właścicieli marek na hasło “strona internetowa” ma dreszcze! Dlatego nasz dzisiejszy wpis kierujemy właśnie do tych, którzy chcą zaistnieć w sieci, ale nie do końca wiedzą, czego tak naprawdę od swojej strony internetowej oczekują. Przyjrzymy się dziś czterem najpopularniejszym rodzajom strony internetowej: Landing page, standardowa strona internetowa, portal internetowy oraz sklep internetowy i rozbijemy je na czynniki pierwsze, po to, abyś właśnie Ty dowiedział się, w którym kierunku powinieneś się kierować ze swoją marką.
Jaki rodzaj strony internetowej wybrać? Landing page, stronę www, portal internetowy czy sklep online?
W doborze prawidłowego rodzaju strony internetowej najważniejsze jest dokładne przemyślenie jej celu. Od tego właśnie powinieneś zacząć, dlatego naszą tabelę rozpoczynamy od tego punktu. Kolejne cechy również będą miały dla Ciebie duże znaczenie, jednak to cel strony w głównej mierze wyznacza jej rodzaj.
Podstawowe
Landing Page
Standardowa strona
Sklep internetowy
Portal internetowy
Cel strony
Do czego strona powinna służyć?
Promocja konkretnego produktu / usługi / osoby
Przedstawie produktów / usług Twojej marki
Bezpośrednia sprzedaż produktów
Stworzenie zaangażowanej społeczności
Grupa docelowa
Strona trafiająca do ogółu czy sprecyzowanej grupy?
Koszty wdrożenia
Wymagane do uruchomienia strony
Szybkość wdrożenia
Czas niezbędny do uruchomienia strony
Trudność samodzielnej obsługi
Zmiany, które sam możesz wdrożyć
Koszty utrzymania
Niezbędna obsługa i aktualizacje
Możliwość sprzedaży
Ecommerce
Możliwość pozycjonowania
Czy możesz być wysoko w Google?
Ilość treści / zakładek
Pojemność strony pod względem treści
Zaawansowane
Landing Page
Standardowa strona
Sklep internetowy
Portal internetowy
Skalowalność
Możliwości rozbudowy w przyszłości
Logowanie i rejestracja użytkowników
Zakres oferty
Pojedynczy produkt / usługa
Zestaw usług
Wiele produktów
Oferty użytkowników portalu
Blog i aktualności
Katalog produktów
Wyszukiwarka
Szybkość ładowania
Poziom analityki
Możliwości integracji
Możliwość integracji z systemami np. CMS
Kompleksowość UX i RWD
Poziom trudności w projektowaniu
Wymagane wsparcie techniczne
Poziom stałego wsparcia technicznego
Wymagane zaangażowanie Klienta
Przygotowanie materiałów itp.
Koszty utrzymania serwera
Wymagane do uruchomienia strony
Uwiarygodnienie marki
Wpływ na zaufanie Klientów
Landing Page - co to jest i dla kogo?
Co oznacza Landing Page?
Landing Page, w dosłownym tłumaczeniu oznacza “stronę lądowania”, ponieważ bardzo często jest pierwszym miejscem, w którym ląduje nasz potencjalny klient po kliknięciu reklamy. Landing Page to jednozakładkowa, szczególnie zaprojektowana strona internetowa, której głównym i często jedynym celem jest pozyskanie klientów lub leadów. Dlatego właśnie taka strona bardzo często nasycona jest wezwaniem do akcji (Call to Action) w postaci między innymi licznych przycisków oraz sekcji mających na celu jak najlepiej przedstawić zalety danej promocji lub produktu.
Cechy wyróżniające Landing Page od pozostałych rodzajów stron.
- Landing Page zawsze ma tylko jedną podstronę, nie posiada zakładek jak: “Kontakt”, “Oferta”, “Blog”, “O nas” itp.
- Skupia się na promocji jednej konkretnej usługi, produktu, promocji, akcji czy wydarzeniu.
- Ma jeden konkretny cel: pozyskanie klientów (leadów) lub zrealizowanie konkretnej konwersji, jak zapisanie się do newslettera, wypełnienie formularza kontaktowego czy nawiązanie kontaktu.
✅ Zalety Landing Page’a
Jedną z głównych zalet jest skala projektu podczas tworzenia Landing Page’a - proces powstawania takiej strony jest zdecydowanie najkrótszy w porównaniu z innymi rodzajami stron internetowych. Co za tym idzie, stworzenie LP jest często najtańszym rozwiązaniem, które wciąż może być bardzo skuteczne w swoim wąskim zakresie.
Jak wspominaliśmy wielokrotnie w naszych wpisach, tworzenie strony internetowej w jakiejkolwiek formie jest procesem obustronnym. Oznacza to, że swój wkład w projekt powinny włożyć obie strony: agencja oraz klient. Podczas tworzenia Landing Page’a wkładu ze strony klienta jest najmniej, ponieważ samych wytycznych oraz materiałów jest stosunkowo niewiele.
Landing Page w porównaniu ze sklepem internetowym czy portalem jest znacząco mniejszą i “lżejszą” formą strony internetowej, dlatego przy odpowiedniej optymalizacji może się znacząco szybciej wczytywać i nie wymaga niemal żadnego wsparcia technicznego w swoim funkcjonowaniu.
❌ Wady Landing Page’a
W sieci jak w naturze - coś za coś. Fakt, że Landing Page jest stosunkowo mało “treściwy”, powoduje, że jego możliwości pozycjonowania w wynikach wyszukiwania Google są znacznie mniejsze. A pojawienie się na szczycie wyników wyszukiwania jest utrudnione.
Jak już wspomnieliśmy, LP to jednozakładkowa strona internetowa, dlatego nie posiada takich funkcjonalności jak katalog produktów czy blog / aktualności, czego rezultatem są nie tylko ograniczenia SEO, ale i ograniczona komunikacja z odbiorcami.
Landingi to “lekkie” strony www, co jest plusem, ale ta lekkość wynika między innymi z bardzo ograniczonych możliwości integracji z systemami takimi jak np. CMS. Ponadto jakakolwiek rozbudowa takiej strony w przyszłości może się okazać niemożliwa lub bardzo ciężka, ze względu na niską skalowalność takiego projektu.
Patrząc również z perspektywy odbiorców Landing Page, o ile nie prowadzi do naszej głównej strony internetowej, jest najmniej “uwiarygadniającą” formą marki. LP jest stosunkowo łatwo stworzyć, dlatego jeśli nasz landing nie będzie przekierowywał lub wskazywał naszej głównej strony internetowej - często może być uznany przez odbiorców za “niepewny”, zwłaszcza jeśli jego głównym celem będzie wezwanie do kupienia danej usługi czy produktu.
Dla kogo Landing Page będzie idealnym rozwiązaniem?
Tak naprawdę Landing może być świetnym rozwiązaniem dla każdej firmy, bez względu na jej wielkość, branżę czy formę komunikacji z odbiorcami - o ile nie jest to główna i jedyna strona internetowa marki.
Landing Page może być też pomostem pomiędzy brakiem strony a pełną stroną WWW. Ponieważ tworzy się go szybciej, możesz umieścić go w miejscu docelowej strony, zacząć pozycjonować (budować historię domeny, pierwsze wejścia z Google), a w międzyczasie pracować nad regularną stroną WWW / portalem / sklepem.
Zatem, bez względu na branżę oraz na to, czy:
- Jesteś właścicielem małej firmy świadczącej usługi
- Odpowiadasz za marketing w dużym przedsiębiorstwie
- Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą
Nawet jeśli Twoja firma posiada już swoją właściwą stronę internetową, zdecydowanie powinieneś rozważyć Landing Page.
Przykłady Landing Page:
Ponadto, jeśli pojawią się nowe przykłady landingów na kanale Burza mózgów na Zulipie, warto je dodać lub podmienić zamiast edducamp.pl (bo jest podobny do wcześniejszego przykładu, ale póki co dajemy, bo nie mamy nic więcej).
Standardowa strona internetowa - co to jest i dla kogo?
Co oznacza standardowa strona internetowa?
Standardowa strona internetowa najczęściej składa się z 3-7 zakładek i zawiera w sobie wszystkie najważniejsze informacje na temat Twojej marki, czyli stronę główną i zakładki takie jak “O nas”, “Nasza oferta”, “Kontakt”, “Aktualności”, “Nasza historia”, “Dlaczego my?” itp. Większość czynności, jakie wykonujemy w sieci tak naprawdę wykonywane są właśnie na regularnych stronach internetowych - i to właśnie stanowi powód, dla którego warto taką stronę posiadać.
Cechy wyróżniające regularną stronę internetową od pozostałych rodzajów stron.
- W przeciwieństwie do Landing Page’a, strona ta może posiadać liczne zakładki poza samą stroną główną, dzięki czemu w zorganizowany sposób może prezentować dużo zróżnicowanych informacji.
- Jej celem jest zapoznanie odbiorców ze wszystkimi istotnymi informacjami dotyczącymi Twojej marki oraz zachęcenie ich do podjęcia co najmniej jednej z pożądanych przez Ciebie akcji, jak nawiązanie kontaktu, wypełnienie formularza czy sprawdzenie adresu firmy.
- W przeciwieństwie do portalu oraz sklepu internetowego, nie posiada możliwości logowania jako użytkownik, ponieważ w większości przypadków nie ma takiej potrzeby.
✅ Zalety regularnej strony internetowej
Posiadanie standardowej strony internetowej to tak naprawdę możliwość przedstawienia bardzo dużej ilości treści szerokiej grupie odbiorczej, co pozwala nam “wejść” ze swoim biznesem w cyfrowy świat. Posiadanie własnej strony internetowej swojej firmy dziś to fundament działalności w sieci, który mocno uwiarygadnia naszą markę. Dodatkowym atutem jest fakt, że rozbudowana strona internetowa daje pełnię możliwości integracyjnych i systemami, takimi jak CMS.
Standardowa strona internetowa, dzięki temu, że daje możliwość opublikowania dużej ilości treści, która za sprawą bloga będzie często wzbogacana, ma bardzo dobre warunki do lepszego wypozycjonowania jej. Dzięki temu nasza marka ma większą możliwość pojawiania się u góry wyników wyszukiwania Google.
Regularna strona internetowa w porównaniu z portalem czy sklepem jest stosunkowo niedroga w tworzeniu i utrzymaniu, a to ze względu na to, że nie wymaga tak dużego wsparcia technicznego, a sam proces jej powstawania jest znacząco krótszy niż w przypadku sklepu czy portalu internetowego.
Bardzo istotną zaletą regularnej strony internetowej w porównaniu z Landing Page’em jest jej skalowalność w przyszłości. Jeśli stworzymy stronę z 5 zakładkami, a za pewien czas stwierdzimy, że chcemy dodać do tej strony kolejne 3 zakładki, nie będzie to stanowiło żadnego problemu, ponieważ pozwala na to odpowiednio przygotowana struktura strony.
❌ Wady regularnej strony internetowej
Jeżeli podstawą Twojej działalności jest sprzedaż, to standardowa strona internetowa nie do końca spełni Twoje oczekiwania. Oczywiście na stronie jest możliwość przedstawienia oferty Twojego sklepu, lecz strona internetowa nie pozwala na bezpośrednie zakupy. Oczywiście nie jest to bariera nie do przeskoczenia, ponieważ można podpiąć zewnętrzny system sprzedaży online, ale może to powodować obciążenie strony, lub nieoczekiwane błędy. Najczęściej wiąże się też ze stałymi opłatami na rzecz dostawcy takich systemów sprzedaży.
Jeśli planujemy, aby nasza strona internetowa miała wiele zakładek, na których znajdowało się będzie dużo treści, to musimy się liczyć z tym, że będzie ona dość wymagająca również od strony klienta. Wynika to z faktu, że wszystkie materiały, treści i elementy graficzne będą wymagały wcześniejszego przygotowania i zweryfikowania pod względem poprawności.
Dla kogo zwykła strona internetowa będzie idealnym rozwiązaniem?
Standardowa strona internetowa będzie odpowiednia dla wszystkich firm, których fundamentem działalności nie jest sprzedaż produktów ani obsługiwanie strony polegającej na treściach tworzonych przez użytkowników. Każda firma, której w choć najmniejszym stopniu zależy na rozwoju lub choćby utrzymywaniu się w dobie sieci, powinna mieć swoją pełnowymiarową stronę internetową.
Portal internetowy - co to jest i dla kogo?
Co oznacza portal internetowy?
Portal internetowy jest znacznie bardziej rozbudowanym projektem od standardowej strony internetowej, ponieważ głównym celem portali internetowych jest gromadzenie społeczności, która sama będzie dany portal “napędzała” poprzez publikowane w nim treści.
Cechy wyróżniające portal internetowy od pozostałych rodzajów stron.
- Portal internetowy jest dużo bardziej kompleksowym tworem od stron internetowych czy landing page’ów, zarówno pod względem struktury strony, jej integracji z zewnętrznymi systemami jak i elementów interaktywnych.
- Zadaniem zwykłych stron internetowych jest stworzenie i przedstawienie treści odbiorcom, podczas gdy portal służy do tego, aby stworzyć grono użytkowników, którzy docelowo sami dla siebie będą owe treści tworzyli.
- Ze względu na swoją złożoność, portale internetowe są tworzone modułowo, co dla użytkowników nie jest widoczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu portale są w stanie łączyć w sobie wiele funkcjonalności.
✅ Zalety portalu internetowego
Zdecydowaną zaletą portali internetowych jest ich wielofunkcyjność, dzięki licznym połączeniom z zewnętrznymi systemami, portal internetowy daje możliwość zaimplementowania różnorodnych funkcjonalności, takich jak komunikatory, tablice społecznościowe, organizowanie wydarzeń, fora itp. Dzięki takim możliwościom portale mogą funkcjonować w bardzo wielu branżach, takich jak rozrywkowa, informacyjna czy organizacyjna.
Portale internetowe to zdecydowanie największy format strony internetowej, dzięki czemu mogą być znacznie bogatsze w treści niż standardowe strony internetowe. Daje to również ogromne możliwości w kwestii pozycjonowania danego portalu.
Kolejną zaletą portalów internetowych jest możliwość posiadania grupy użytkowników, czyli umożliwianie logowania i rejestracji użytkowników. Dodatkowym plusem jest możliwość wdrożenia zaawansowanej analityki portalu, dzięki czemu dokładnie poznamy i przeanalizujemy zachowania użytkowników i osób odwiedzających portal.
❌ Wady portalu internetowego
Jak już wspomnieliśmy, portal internetowy jest ogromnym projektem, co za tym idzie czas i koszt wdrożenia takiego projektu są znacznie większe niż w przypadku zwykłej strony internetowej czy tym bardziej Landing Page’a.
Możliwość integracji z różnorodnymi systemami zewnętrznymi to oczywiście zaleta, aczkolwiek za nią stoi również konieczność znacznie większego zaangażowania właściciela w tworzenie, rozwijanie i utrzymywanie portalu.
Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kompleksowość samego projektu graficznego. Zaprojektowanie i wdrożenie portalu internetowego jest jednym z większych wymagań pod względem User Experience oraz RWD. Dobry projekt, zgodny ze standardami UX, dla tak dużego projektu wymaga dużej ilości doświadczenia i zaangażowania projektantów.
Dla kogo portal internetowy będzie idealnym rozwiązaniem?
Portal internetowy będzie idealnym rozwiązaniem jeśli planujesz stworzyć miejsce w sieci, które będzie zrzeszało ludzi zainteresowanych daną grupą tematyczną i która z zaangażowaniem będzie publikowała różnorodne treści. Dodatkowo jeśli zależy Ci na wyposażeniu swojej strony w różnorodne funkcjonalności, portal będzie odpowiednim rozwiązaniem.
Przykłady:
Sklep internetowy - co to jest i dla kogo?
Co oznacza sklep internetowy?
Sklep internetowy jest czymś pomiędzy zwykłą stroną internetową a portalem internetowym, ponieważ jego zadaniem jest zgromadzenie jak największej ilości osób zainteresowanych danym tematem i umożliwienie im zakupienia Twoich produktów bezpośrednio na stronie.
Cechy wyróżniające sklep internetowy od pozostałych rodzajów stron.
- Sklep internetowy jako jedyny z wymienionych rodzajów stron www ma możliwość
- Sklepy internetowe najczęściej posiadają rozbudowany katalog produktów, wyposażony w różnorodne możliwości kategoryzowania, filtrowania i sortowania produktów.
✅ Zalety sklepu internetowego
Niewątpliwą zaletą sklepów internetowych jest możliwość bezpośredniej sprzedaży produktów na naszej stronie: przeglądanie katalogu, proces zamawiania oraz płatności. A już samo posiadanie dużego katalogu produktów znacząco zwiększa możliwości wypozycjonowania sklepu w wynikach wyszukiwania Google.
Sklep internetowy umożliwia tworzenie kont użytkowników i logowanie, dzięki czemu mamy możliwość budowania grona stałych klientów, którzy będą regularnie kupowali nasze produkty. Tak jak w przypadku portalu internetowego, sklep daje nam duże możliwości analityczne, dzięki czemu lepiej poznamy procesy i zachowania zakupowe naszych klientów.
Posiadanie dużego sklepu internetowego, ze znaczącą ilością produktów, użytkowników i opinii, jest jednym z najlepszych sposobów uwiarygodnienia naszej marki. Potencjalni klienci widząc, że sklep jest uczęszczany i aktywny, chętniej zaufają danej marce, niż w przypadku Landing Page’a.
❌ Wady sklepu internetowego
Sklep internetowy ze względu na rozbudowaną bazę produktów jest jednym z najbardziej wymagających od strony klienta rodzajów strony www. Stoi za tym konieczność “wprowadzania” wszystkich produktów do bazy.
Projekt strony internetowej również jest jednym z najbardziej wymagających projektów, zarówno od strony czasu wdrożenia, umiejętności oraz kosztów (wdrożenia i utrzymywania). A już sam projekt graficzny, pod względem UX oraz RWD jest bardzo wymagający i zdecydowanie nie warto podchodzić do tego tematu samodzielnie, a ze wsparciem agencji.
Własny sklep online bardzo często wiąże się z koniecznością regularnego wsparcia technicznego oraz potrzebą nauki danego systemu.
Dla kogo sklep internetowy będzie idealnym rozwiązaniem?
Ze względu na to, że sklep internetowy jest jedynym z wymienianych dziś rodzajów strony internetowej, który umożliwia sprzedaż online, przeznaczony jest on dla firm, które planują sprzedaż na mniejszą czy większą skalę.
Podsumowując
Jak widać strona internetowa stronie nierówna, rodzajów jest wiele, aczkolwiek dziś wyjaśniliśmy Ci cztery najważniejsze z nich. Każdy z wymienionych dziś rodzajów jest inny, ma swoje wady i zalety, dlatego nie ma jednej idealnego rodzaju, który odpowiadałby każdemu. Warto więc przeanalizować potrzeby swojej firmy, zaplanować stronę internetową oraz przemyśleć wszelkie funkcjonalności, jakie chcielibyśmy wdrożyć, a następnie przy pomocy naszej tabeli wybrać idealny dla siebie rodzaj strony WWW.