Do czego służą krótkie linki?

Przeglądając Internet, a w szczególności portale społecznościowe, bardzo często spotykasz się z tzw. "krótkimi linkami". Najbardziej popularne narzędzia do skracania linków to www.bit.ly .

Wszystko jest bardzo intuicyjne. Wrzucasz swój link np. http://www.rekinysukcesu.pl/marketing/offline/marketing-kreatywny i generujesz bardziej przyjazne i krótkie rozwiązanie czyli np. http://goo.gl/YbcJrN .

Czy mniejsza liczba znaków w odnośniku to jedyna zaleta tego rozwiązania

Oprócz tego, że skrócony link wygląda nieco lepiej, to korzyści płynących z takiego działania jest więcej i dziś Wam je przedstawimy.

Poznaj 3 podstawowe korzyści:

Statystyki

Podstawą rozwoju firmy jest analiza statystyk i wyciąganie stosownych wniosków na tej podstawie. Jeśli link prowadzi na naszą stronę to mamy łatwość analizy ruchu przychodzącego narzędziom takim jak na przykład Google Analytics. Jednak co zrobić,  kiedy chcemy wiedzieć ile osób kliknęło dany link, który umieszczony jest np. w mailingu bądź prowadzi do naszego profilu na Instagramie? Rozwiązanie dostarczają skracacze linków. Na stronie generatora prostych linków mamy dostęp do wielu przydatnych statystyk m.in. do informacji:

  • ilu użytkowników kliknęło w dany link i kiedy? (rozkład kliknięć w czasie),
  • jakich używali przeglądarek i systemów?,
  • z jakiej lokalizacji dokonali kliknięcia?.

Taka prosta analiza pozwala nam dowiedzieć się np. ile osób kliknęło link, który zamieściliśmy na FB, a często jest to dużo bardziej wartościowe niż sama liczba wyświetleń. Ilość konwersji to bardzo wartościowe dane, patrząc pod kątem biznesowym i powinniśmy dążyć do tego, aby było ich jak najwięcej.

Jeśli zamieszczamy naszą ofertę dla Klienta na serwerze bądź w chmurze, warto podlinkować ją przez krótki link. Dzięki temu mamy informację kiedy Klient otworzył ofertę i czy do niej powraca, a to często bardzo pomaga ;)

Ograniczenie liczby znaków

Na Twitterze czy w pojedynczej wiadomości SMS mamy ograniczoną liczbę znaków. Krótki link możemy z łatwością "zmieścić" w takim wpisie. Warto również wspomnieć, że na Facebooku również istnieją ograniczenia pod tym kątem i tworząc długiego, wiedzowego posta można mieć czasami problem, aby zawrzeć w nim wszystkie informacje przez obecność na przykład kilku długich linków - bit.ly doskonale się tutaj sprawdza!

Większa klikalność

Zmierzono, że skrócone linki mają większą klikalność głównie dzięki swojej formie oraz  dzięki pewnej dozie niepewności, co zobaczymy po jego kliknięciu. Nie da się ukryć, iż jest to również znacznie estetyczniejsze i bardziej czytelne rozwiązanie, które o wiele lepiej wygląda. Wbrew pozorom w większości jesteśmy wzrokowcami i jednak tego typu odnośniki sprawiają wrażenie bardziej przyjaznych.

Możliwość personalizacji

Chociaż wcześniej wspomniana przez nas doza tajemniczości może czasami zadziałać, to jednak w niektórych przypadkach lepiej jest już na starcie poinformować użytkownika, czego może się spodziewać po kliknięciu linka. Szczególnie w postach produktowych na Facebooku, dobrze jest spersonalizować skrócone odnośniki - narzędzia, takie jak bit.ly dają tę możliwość, więc dlaczego by z niej nie skorzystać?

Ułatwienie w przypadku udostępniania

Skrócone linki są znacznie łatwiejsze do kopiowania, ale również do udostępniania - szczególnie, jeśli mówimy tutaj na przykład o podcastach czy treściach wideo. Znacznie łatwiej będzie zapamiętać widzowi czy słuchaczowi nazwę krótkiego odnośnika i później przejść na stronę docelową, niż szukać go w opisie, gdzie często znajduje się wiele innych informacji.

Łatwiejsze przekierowania

Zdarza się, że z biegiem czasu wystąpi konieczność przekierowania krótkiego linku do innej witryny, ale na szczęście nie jest to żaden problem - pozostanie on wtedy taki sam, mimo, że będzie prowadził gdzieś indziej, ponieważ masz możliwość jego edytowania!

Narzędzia umożliwiające skracanie linków

Chociaż w znacznej części piszemy tutaj o bit.ly, to narzędzi do skracania linków jest znacznie więcej! Oto kilka alternatyw:

  • TinyURL - idealne dla osób, które nie mają wielu wymagań i szukają najbardziej podstawowej, darmowej platformy z możliwością tworzenia niestandardowych aliasów,
  • Rebrandly - jego największą zaletą jest personalizacja linków z użyciem własnej domeny, co znacznie wpływa na zwiększenie zaufania użytkowników; dostępna jest również możliwość połączenia Rebrandly wraz z narzędziami marketingowymi,
  • Ow.ly - to najlepsze rozwiązanie, jeśli Twoja firma korzysta z Hootsuite, ponieważ to właśnie w ramach tej platformy jest dostępne to narzędzie; z jego pomocą przeanalizujesz statystyki takie jak zaangażowanie czy liczba konwersji.

Podsumowując, krótkie linki są proste w użyciu i dają konkretne korzyścia więc warto je stosować, szczególnie w komunikacji w social mediach. Jeśli nadal jesteś zainteresowany tym tematem, to przeczytaj wywiad z polską firmą, która zarabia na krótkich linkach => http://goo.gl/sDo0Xb .

Kategorie