Przy tworzeniu stron internetowych ważną rolę przy kontakcie z użytkownikiem odgrywają formularze. Z tego artykułu dowiesz się, jak je poprawnie tworzyć, aby nie zniechęcać użytkowników do ich wypełnienia.
Czym jest formularz i po co tak naprawdę istnieje ?
Formularz jest chyba najczęściej spotykaną formą interakcji z użytkownikiem. Doskonałym przykładem tego jest formularz kontaktowy, bądź formularz zapytania o produkt, czy zamówienie w sklepie internetowym. Dzięki niemu użytkownik odwiedzający nasza stronę może w szybki i prosty sposób zadać nam pytanie.
Jak zatem stworzyć formularz, który nie odstraszy użytkownika ?
A) Zadawaj pytania tylko te, które musisz.
Każdy człowiek jest z natury leniwy, zatem przy tworzeniu formularzy powinniśmy się ograniczyć do minimum wymaganych pól. Przykładem może być tutaj zastąpienie loginu adresem email, który służy do zalogowania na stronie internetowej bądź sklepie. Dzięki takiemu ułatwieniu użytkownikowi będzie znacznie łatwiej zapamiętać dane do konta.
Kolejnym dobrym przykładem może być tutaj formularz rejestracji na sklepie internetowym. Przy rejestracji użytkownika nie potrzebujemy jego danych kontaktowych, czy adresu, gdyż przy składaniu zamówienia, bądź przy edycji profilu musi wypełnić te pola.
Dlatego przy tworzeniu formularza rejestracji powinniśmy umieścić tylko i wyłącznie niezbędne pola, takie jak:
- imię i nazwisko,
- adres email,
- podaj hasło,
- powtórz hasło,
- mechanizm antyspamowy (jeśli chcemy wykluczyć ataki botów),
- oraz dodatkowo informację o akceptacji regulaminu.
B) Układaj pola w sensownej kolejności.
Przy wypełnianiu formularzy istotne znaczenie ma kolejność elementów do wypełniania, aby nie zakłócić płynności jego wypełnienia. Dlatego pola formularza powinny być ułożone od najbardziej znaczącego (imię i nazwisko) do najmniej znaczącego (szczegółowe pola - pesel, numer telefonu czy adres email).
C) Dziel długie formularze.
Staraj się dzielić formularze na kilka etapów, gdy są zbyt długie. Warto stosować w tym przypadku jak najbardziej naturalny podział, np: kroki lub podział tematyczny, jak stosuje się na sklepach (edycja profilu, dane adresowe).
D) Stylowanie formularzy.
W stylizowaniu formularzy najważniejszą kwestią jest ułatwienie wypełnienia go użytkownikowi, dlatego staraj się używać odpowiednich typów oraz etykiet nad polami lub po ich lewej stronie. Używaj placeholderów w innym kolorze (jaśniejszym) niż tekst wprowadzany w polu. Ważne jest, aby podpowiedzi wypełnienia pól nie były zawarte jako placeholder, gdyż mogą się po prostu w nich nie zmieścić. Alternatywą dla tego rozwiązania jest stosowanie podpowiedzi pod polem, obok lub jako dymek. Pamiętaj, aby wyróżnić pola, które użytkownik musi wypełnić np: gwiazdką za polem albo innym kolorem.
Podsumowanie
Nikt z nas nie lubi wypełniać formularzy, ale poprawnie skonstruowany formularz może przynajmniej nas nie odstraszać. Prosta i szybka możliwość jego wypełnienia może znacząco wpłynąć na wzrost ilości zapytań, co w przypadku sklepów internetowych może przełożyć się na sprzedaż produktów.