Canva, Spark i inne, czyli grafiki dla social media

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, LinkedIn - każda z tych platform została stworzona, aby realizować różne założenia i cele, ale łączy je między innymi publikowanie tam grafiki. Zamieszczanie tekstów w sieci bez dodania elementów wizualnych jest już niemalże niespotykane. Postom towarzyszą zdjęcia, grafiki, animacje, filmy, gify czy infografiki. Wszystko po to, aby najpierw zwrócić uwagę odbiorcy obrazem i tym samym zachęcić go do zapoznania się z komunikatem czy treścią, którą nadawca chce przekazać. Tendencją teraźniejszego społeczeństwa jest uznawanie wizualnych, audiowizualnych oraz ruchomych obrazów wideo za najbardziej atrakcyjne. Także dane, które jeszcze do niedawna kojarzone były z przedstawianiem liczb w tradycyjny sposób, obecnie przyjmują formę graficznie atrakcyjną. Gdzie zatem tworzyć treści, które urozmaicą publikowane treści? Dziś przyjrzymy się prostym oprogramowaniom, ułatwiającym przygotowywanie contentu dla mediów społecznościowych.

Prawdziwy klasyk - Canva

Canva jest prawdopodobnie najczęściej wskazywanym oprogramowaniem do tworzenia wszystkiego, co może być uznane za grafikę. Ratuje nas, gdy chcemy przygotować atrakcyjną prezentację, niebanalne InstaStory, edytować film czy pasującą do posta grafikę. Wachlarz możliwości, który serwuje nam Canva, jest naprawdę ogromny i wymienienie wszystkich dostępnych projektów mogłoby stanowić oddzielny wpis. Spora część narzędzi, szablonów, zdjęć, ikon i muzyki jest tam dostępna za darmo. Możecie również przechowywać w bibliotece “Przesłane” pliki, które chcecie wykorzystać albo przydadzą się Wam w przyszłości, np. loga i logotypy Klientów. Jako ciekawostkę, a może i wskazówkę, dla osób, które zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem social mediów, powiem, że na każdej rozmowie o pracę czy staż, na której byłam, padało pytanie o znajomość Canvy. Jeszcze kilka lat temu sprawne poruszanie się w tym oprogramowaniu było niesamowitym atutem, teraz podstawową umiejętnością, którą należy posiadać. Na szczęście opanowanie tego nie będzie dla Was większym wyzwaniem. Praca w Canvie jest prosta, intuicyjna i po prostu przyjemna. Możecie wybierać z setek gotowych szablonów i modyfikować je na swoje potrzeby - zmieniać kolory, czcionki, zdjęcia, układ. Na początku będziecie potrzebować całkiem sporo cierpliwości, nieco wyczucia estetyki i pomysłowości. To całkiem rozsądna cena za niezwykle ułatwiające pracę narzędzie.

Link do oprogramowania: https://www.canva.com/.

Wyjątkowo estetyczny ADOBE SPARK

Adobe Spark, czyli oprogramowanie, które na studiach nazywaliśmy “Canvą od Adobe”. Nie było w tym zbyt wiele przesady, bo oba te narzędzia działają na podobnych zasadach i dostarczają zbliżoną ilość możliwości. To, co jako pierwsze przychodzi mi do głowy w kategorii różnic, to estetyka. Nie mam na myśli tutaj oczywiście nic złego - i Canva, i Spark to prawdziwa skarbnica atrakcyjnych szablonów i zdjęć dostępnych w ramach użytkowania. Proponowane przez Canvę motywy są bardziej pastelowe, barwne i fantazyjne. Te, które znajdziemy w Sparku, raczej przywodzą na myśl skojarzenia z surową estetyką, stonowanymi kolorami i prostymi formami. Podobnie z dostępnymi zdjęciami stockowymi - odpowiadają one określonym gustom. Jeszcze do niedawna Spark nie posiadał opcji biblioteki i przechowywania plików. Obecnie możemy wygodnie przechować je folderach, które pozwalają na uporządkowanie zdjęć czy innych materiałów dla szybszego wyszukiwania ich. Dodatkowo Spark możemy połączyć z Dropboxem oraz Zdjęciami i Dyskiem Google. Moją ulubioną zaletą Adobe Spark jest możliwość przekształcania przygotowanych grafik na potrzeby danej aplikacji czy platformy - jeżeli stworzyliśmy grafikę o wymiarach odpowiadającym Facebookowi, kilkoma kliknięciami możemy dopasować ją na potrzeby publikacji na Instagramie.

Link do oprogramowania: https://spark.adobe.com/sp.

Stwórz i zaplanuj, czyli SNAPPA

Kolejna odpowiedź dla tych, którzy szukają oprogramowania do usprawnienia powstawania potrzebnych grafik. Według mnie jest kompromisem pomiędzy Canvą a Sparkiem pod względem poziomu intuicyjności, przejrzystości, możliwości i estetyki proponowanych szablonów. Zawsze stanowi dla mnie efektywną (i efektowną) alternatywę, gdy na dwóch wyżej opisanych oprogramowaniach nie znajdę nic, czego akurat potrzebuję. Zwłaszcza instagramowe szablony spełniają większość oczekiwań pod względem wizualnym. Korzystając z bezpłatnej wersji, możemy zapisywać grafiki z transparentnym tłem, co odróżnia Snappę od Canvy. Płatna wersja zaś daje możliwość połączenia kont z aplikacją Buffer i tym samym planowania publikacji postów.

Link do oprogramowania: https://snappa.com/app.

Grafiki i retusz - PicMonkey

PicMonkey to oprogramowanie, które odkryłam stosunkowo niedawno i według mnie najbardziej różni się od pozostałych propozycji. O ile w Canvie, Sparku czy Snappie kryterium wyboru szablonu stanowią wymagania stawiane grafikom przez daną aplikację, to w PicMonkey możemy dobierać je tematycznie. Tzw. “brand templates” dostępne są jednak w płatnej wersji tego narzędzia. Kolejną wyjątkową opcją jest możliwość retuszu zdjęć. Jeżeli czujecie, że usuwanie zmarszczek i wybielanie zębów to to, czego brakuje w Waszych grafikach - PicMonkey powinien rozwiązać ten problem. Trzeba jednak przyznać, że odblokowanie wielu praktycznych opcji w tym oprogramowaniu wymaga opłacenia wersji premium.

Link do oprogramowania: https://www.picmonkey.com/home.

Wizualizacja danych z Infogramem

Tworzenie infografik jest możliwe, np. w Canvie, ale co powiecie na oprogramowanie stricte dedykowane wizualizacji danych? Przygotowywanie oraz publikowanie map, wykresów, prezentacji, raportów czy infografik - Infogram to narzędzie stworzone właśnie do tego! Nie mówimy tylko o statycznych materiałach, ale również o animowanych obiektach i interaktywnych kartach i mapach - także w formatach odpowiadających wymaganiom aplikacji mediów społecznościowych. Infogram umożliwia dodatkowo opcje współtworzenia projektów w tym samym czasie z innymi członkami zespołu - nie jest to często spotykana funkcja. Oprogramowanie na bieżąco zapisuje dokonane zmiany, co minimalizuje stres związany z utratą projektu. Ponadto Infogram posiada także opcję nadawania ról i zadań członkom tak, aby jak najbardziej usprawnić pracę. Niekwestionowaną zaletą użytkowania tego narzędzia jest oszczędność czasu przy wysokiej efektywności finalnego efektu.

Link do oprogramowania: https://infogram.com/.

Obecnie dostępne możliwości tworzenia grafik publikowanych w mediach społecznościowych ciężko zliczyć. Wciąż powstają nowe oprogramowania, które ułatwiają na co dzień pracę social media managerów, ale to od Was zależy, które stanie się Waszym ulubionym. Zachęcam do próbowania i eksperymentowania z każdym napotkanym narzędziem tego typu. Kto wie, które stanie się “nową Canvą” za jakiś czas.

Kategorie