Marketing w branży transportowej i motoryzacyjnej - jak promować swoją markę?
Nie da się zaprzeczyć, że obecnie każda marka potrzebuje odpowiednio zaplanowanej strategii marketingowej - praktycznie wszystkie firmy są już obecne w Internecie, a co za tym idzie, konkurencja jest ogromna i trudno jest wybić się w jakikolwiek sposób z tłumu.
- Marketing usług transportowych i motoryzacyjnych jest trudny ze względu na dużą konkurencyjność, dlatego warto podejmować się zróżnicowanych działań.
- Podstawowymi kanałami dotarcia do klientów w marketingu w branży motoryzacyjnej i transportowej są social media, strona internetowa, Google Ads oraz odpowiednie pozycjonowanie.
Branża zarówno motoryzacyjna, jak i transportowa, odznaczają się pewnego rodzaju specyfiką, co sprawia, że aby osiągnąć zadowalające rezultaty pod kątem promocji, należy podjąć się konkretnych działań i posłużyć odpowiednimi, dopasowanymi do nich narzędziami.
Jeśli jesteś właścicielem marki transportowej lub motoryzacyjnej i temat marketingu wykracza poza granice, w których czujesz się pewnie - dobrze trafiłeś. W tym wpisie przedstawimy Ci wiele przydatnych rad, dzięki czemu stworzysz swoją własną strategię promocji.
Skuteczna i przemyślana strategia marketingowa w branży transportowej i motoryzacyjnej - od najlepiej czego zacząć?
Wiele mówi się o planie promocji, strategii, ale… czasami trudno jest dobrze zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi. W tej części przedstawimy kilka wskazówek, od czego dobrze jest zacząć - później już wszystko będzie znacznie prostsze.
Rozpocznijmy więc od tego, po co tak naprawdę jest Ci strategia marketingowa:
- wskaże Ci ona kierunek, w jakim warto iść z promocją swojej firmy motoryzacyjnej lub transportowej,
- z jej pomocą określisz, jakie masz możliwości i jakie działania chcesz podejmować,
- stanie się podstawą do mierzenia, czy postępujesz zgodnie z początkowymi założeniami,
- pomoże Ci lepiej zdefiniować i przemyśleć swoją markę (między innymi jej wartości i wyróżniki).
Jak więc widzisz, naprawdę warto przysiąść, aby solidnie ją przygotować, ponieważ stanowi ona pewnego rodzaju bazę do dalszych działań promocyjnych. Aby jak najbardziej ułatwić ten proces, zalecamy skupić się na 5 krokach:
- Przeprowadź analizę konkurencji - dzięki temu sprawdzisz, jak wyglądają strony podobnych firm motoryzacyjnych lub transportowych, czy posiadają one profile w social mediach oraz w jaki sposób projektują swoją komunikację. Być może zobaczysz elementy, jakie warto byłoby wdrożyć również u siebie? Takie działanie pozwoli Ci zobrazować sobie, jak wypadasz w porównaniu do konkurentów.
- Wypisz wyróżniki Twojej marki - to kluczowy punkt, który pozwoli Ci dokładnie określić, dlaczego tak naprawdę odbiorcy powinni zdecydować się na skorzystanie akurat z Twoich usług. Opisz, jakie cechy wyróżniają Cię na tle konkurencji, czym kierujesz się w swoich działaniach, a także, dlaczego warto z Tobą współpracować. To bardzo ważny punkt, który przyda Ci się później podczas na przykład tworzenia postów w social mediach, czy płatnych reklam.
- Określ, na czym najbardziej zależy Ci na początek - czy jest to zdobywanie Klientów, a może zgromadzenie sporej grupy odbiorców na platformach społecznościowych? Dobrze jest ustalać sobie małe kroki, żeby ilość planów Cię nie przytłoczyła.
- Wybierz kanały promocji dla swojej marki z branży motoryzacyjnej lub transportowej - chociaż pewnie wydaje Ci się, że najlepiej jest być obecnym wszędzie na raz, nic bardziej mylnego. Określ, w jaki sposób chcesz się reklamować, ale nie bierz sobie zbyt wiele na głowę, postaw raczej na jakościowe treści. Znacznie lepiej jest wybrać dwa kanały social media i reklamę lokalną, niż chcieć komunikować na wszystkich platformach w tym samym czasie, bo to niewykonalne.
- Ustal, w jaki sposób będziesz mierzyć osiągane wyniki - podstawą rozwoju jest regularny pomiar skutków podejmowanych działań. Dzięki temu będziesz mógł określić, które z nich mają sens, a z których lepiej zrezygnować na rzecz czegoś innego.
Kiedy już opiszesz sobie każdy z wyżej wymienionych punktów, zyskasz bazę do dalszego planowania promocji swojej firmy motoryzacyjnej lub transportowej, więc jak widzisz, nie jest to wcale tak bardzo skomplikowane.
Marketing w branży transportowej i motoryzacyjnej - poznaj najważniejsze kanały promocji
Teraz przejdziemy do najważniejszej części naszego wpisu, a mianowicie do najlepszych rozwiązań pod kątem marketingu internetowego dla Twojej marki z branży motoryzacyjnej czy transportowej. Dostępnych możliwości jest naprawdę wiele, dlatego dobrze jest to sobie podsumować, żeby wybrać najlepszą opcję dla siebie.
Profesjonalna strona internetowa
Absolutną podstawą marketingu usług transportowych i motoryzacyjnych jest profesjonalna i kompletna strona internetowa. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, konkurencja nie śpi, a więc trzeba naprawdę dobrze przemyśleć ten temat. W tym przypadku najważniejsze kwestie to:
- zawarcie w witrynie wszystkich najważniejszych informacji, w tym cennika, rodzaju świadczonych usług, lokalizacji firmy, galerii ze zdjęciami oraz możliwościami kontaktu,
- estetyka i spójność kolorystyczna strony, ponieważ w dużym stopniu wpływa to na odbiór marki,
- intuicyjność menu, żeby użytkownicy w łatwy sposób mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje,
- odpowiednie wyniki pod kątem technicznym, bo, nawet jeśli strona spełni wszystkie wcześniej wymienione wymogi, a będzie zbyt długo się ładowała, zapewne użytkownik zrezygnuje z jej odwiedzenia,
- responsywność - koniecznie należy dopasować ją do różnorodnych urządzeń, ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta ze smartfonów do przeglądania Internetu.
Stworzenie tego typu kompletnej strony internetowej jest bardzo ważne, ponieważ stanowi ona wizytówkę firmy i jest swoistym kanałem promocyjnym. Warto zwrócić się po pomoc w tej kwestii do agencji marketingowej, która w zespole posiada doświadczonych programistów - jeśli szukasz kogoś, kto zaprojektuje i wdroży dla Ciebie profesjonalną witrynę, koniecznie się z nami skontaktuj!
Social media
Jednym z najlepszych kanałów do budowania relacji z odbiorcami są niezaprzeczalnie social media. Nie jest tajemnicą, że codziennie spędzamy tam sporo czasu, więc warto wykorzystać ich potencjał, aby nieco wypromować swoją markę.
Po pierwsze, musisz wybrać, gdzie chcesz założyć profil swojej firmy - czy będzie to Facebook, Instagram, TikTok, Linkedin, a może nawet YouTube?
Sprawdź nasz wpis na ten temat: “Jaki kanał social media dla Twojego biznesu?”.
Na początek dobrze jest wybrać maksymalnie dwie platformy, bo co za dużo, to nie zdrowo i możesz mieć później problem z regularnością, która stanowi tutaj absolutną podstawę. Postaw na różnorodne formaty, zaobserwuj profile o podobnej tematyce i codziennie inspiruj się tym, co na nich zobaczysz.
Social media w przypadku marketingu marki motoryzacyjnej lub transportowej to świetny sposób na wyjaśnianie pojęć, które dla osób spoza branży mogą wydawać się niejasne, albo publikować treści skupione na swoich niedawnych realizacjach - tak naprawdę możesz publikować tam wszystko, co tylko wpadnie Ci do głowy! Postaw na różnorodne formaty, ponieważ nawet krótkie rolki wniosą nieco świeżości na Twoje profile.
Narzędzia, które mogą pomóc Ci w prowadzeniu social mediów marki z branży motoryzacyjnej lub transportowej
- Meta Business Suite - z pomocą tej platformy zaplanujesz przyszłe publikacje i skontrolujesz wyniki swoich ostatnich postów. To także kopalnia wiedzy o Twoich odbiorcach, dzięki czemu na przyszłość lepiej dopasujesz pod nich publikowane materiały. Jeśli zdecydowałeś, że Facebook i Instagram to miejsca, od których chcesz zacząć swoją przygodę z social mediami, Meta Business Suite będzie dla Ciebie ogromną pomocą!
- CapCut - na podstawie własnych doświadczeń stwierdzamy, że to najbardziej intuicyjne narzędzie do montowania treści wideo, jakie jest dostępne na rynku. Prostota, mnogość dostępnych opcji pod kątem animacji, naklejek, przejść… to tylko kilka z zalet tej platformy, dlatego myśląc na poważnie o publikowaniu rolek na profilach swojej firmy motoryzacyjnej lub transportowej, zachęcamy do jej wypróbowania.
- Canva - doskonałe narzędzie w przypadku prowadzenia social mediów, ale nie tylko. Jeśli jesteś właścicielem na przykład firmy oferującej auto detailing, to świetnym pomysłem będzie stworzenie dla niej plakatów właśnie z pomocą Canvy. Naprawdę nie musisz posiadać zaawansowanych umiejętności graficznych, aby samodzielnie wykonać wizytówki, ulotki, czy zaprojektować sobie wzory na posty na Facebooka.
Po więcej przydatnych narzędzi serdecznie zapraszamy do innego naszego wpisu: “Przegląd efektywnych (i darmowych!) narzędzi do tworzenia treści na social media”.
Pozycjonowanie
Niezaprzeczalnie kolejną istotną kwestią jest pozycjonowanie, czyli wszelkie działania mające na celu wyższe wyświetlanie się w wyszukiwarce na wybrane frazy. Jest to temat, który dla wielu może wydawać się czarną magią, ale tak naprawdę składa się z kilku ważnych elementów, takich jak:
- analiza i dobór odpowiednich słów kluczowych dla swojej marki z branży motoryzacyjnej lub transportowej,
- stworzenie jakościowych treści z ich uwzględnieniem na stronie,
- regularną optymalizację, aby utrzymać wysokie pozycje w Google,
- linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne,
- kontrolę techniczną strony i naprawę ewentualnych błędów,
- prowadzenie bloga, gdzie publikowane będą wartościowe i odpowiednio zoptymalizowane pod kątem SEO wpisy.
Ze względu na ogromną konkurencyjność tego sektora rynku, marketing w branży motoryzacyjnej i transportowej bardzo mocno opiera się właśnie na pozycjonowaniu. W tym przypadku trzeba małymi krokami, regularnie pracować na swój sukces, ponieważ w przeciwnym przypadku bardzo łatwo jest utracić widoczność, co jest bardzo ważnym elementem promocji.
Dobrze jest nawiązać współpracę z doświadczonymi specjalistami pod kątem SEO, aby mieć pewność, że ktoś nadzoruje i na czas reaguje na występujące problemy. Co więcej, tego typu wsparcie jest kluczowe, ponieważ pozwoli Ci poznać nowe, być może nieznane do tej pory możliwości i otrzymać wartościowe sugestie, co można poprawić.
Narzędzia do analizy wyników strony pod kątem pozycjonowania, przydatne dla firm z branży motoryzacyjnej i transportowej:
- Google Search Console - to darmowa kopalnia wiedzy o Twojej stronie, która na samym początku zupełnie Ci wystarczy. Sprawdzisz tam przede wszystkim, na jakie zapytania wyświetla się Twoja strona oraz jakie zakładki są najchętniej odwiedzane przez użytkowników. Na temat wszystkich możliwości tego narzędzia rozpisaliśmy się w innym wpisie na naszym blogu, który znajdziesz tutaj → “Sprawdzanie pozycji w Google i wiele innych - sekrety Search Console”.
- Seo Station - tutaj z kolei sprawdzisz, jak plasujesz się w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy, czyli które miejsce zajmujesz. Na początku należy wybrać te, na których najbardziej Ci zależy - potem będziesz mógł na bieżąco kontrolować sytuację. To bardzo intuicyjna platforma, która pozwoli Ci określić, pod jakie frazy należałoby na przykład przeprowadzić optymalizację treściową na stronie.
- Ubersuggest - kolejna platforma, dająca ogromne możliwości, dająca ogromne możliwości pod ważnym kątem, a mianowicie… analizy konkurencji. W tym narzędziu znajdziesz informacje o tym, gdzie posiadają linki zewnętrzne firmy świadczące podobne usługi do Twoich, a zatem będziesz mógł zawalczyć o ich pozyskanie. Aby omówić wszystkie zalety, nie starczyłoby nam tutaj miejsca, dlatego koniecznie wypróbuj je samodzielnie.
Google Ads
Duże znaczenie w marketingu usług transportowych i motoryzacyjnych mają płatne reklamy w Google, czyli Google Ads. Dają one szerokie możliwości dotarcia do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją firmą, a co najważniejsze - możesz ustawić kampanie lokalne, co w przypadku tego rodzaju biznesów doskonale się sprawdza. Oczywiste jest, że jeśli ktoś poszukuje auto detailingu, to odległość jest istotnym czynnikiem decyzyjnym, dlatego też odpowiednie zoptymalizowanie reklam biorąc pod uwagę tę kwestię, jest bardzo, ale to bardzo ważne. Koniecznie zajrzyj do artykułu szerzej poruszającego ten temat: “Google Ads dla lokalnych firm – Jak dotrzeć do klientów z Twojego miasta?“.
Warto rozważyć również inwestycję w reklamy remarketingowe, czyli ponowne wyświetlenie Twojej firmy osobom, które na przykład odwiedziły już Twoją stronę. To świetny sposób na przypomnienie o sobie i budowanie w ten sposób świadomości marki.
Tworzenie kampanii w Google Ads wymaga nieco doświadczenia, ponieważ w przeciwnym razie możesz narazić się na przepalenie budżetu oraz mimo chęci, nie osiągnąć zadowalających rezultatów. Kluczem do sukcesu jest tutaj również regularna optymalizacja, w tym segregowanie fraz, na jakie wyświetlają się Twoje kampanie. Jeśli szukasz agencji interaktywnej, która poprowadzi dla Ciebie reklamy w wyszukiwarce Google, zapraszamy do kontaktu.
Marketing usług transportowych i motoryzacyjnych - podsumowanie
Mamy nadzieję, że przedstawione we wpisie informacje okazały się dla Ciebie przydatne, a rady dotyczące projektowania strategii marketingowej pozwolą Ci z łatwością zabrać się za jej tworzenie od zera. Pamiętaj, że ogromną rolę odgrywa zaangażowanie - testuj różne rozwiązania, czytaj, dowiaduj się i śledź trendy w social mediach.
Podejmuj się zróżnicowanych działań: prowadzenie kont na platformach społecznościowych, do tego ustawienie odpowiednio zoptymalizowanej kampanii Google Ads, profesjonalna strona internetowa zaprojektowana tak, aby wysoko się pozycjonowała i promocja lokalna w postaci na przykład plakatów czy ulotek, to tak naprawdę kompleksowy plan działań promocyjnych dla firmy z branży motoryzacyjnej lub transportowej.